تبلیغات
اجرای مراسم اجرای جنگ اجرای همایش و جشن در مشهد و شهرستان ها - افتخاراتی از شهر مشهد
هماهنگی موسسه موج هنر (مشارکت با شما برای اجرای همایش و مراسمتان) : 09153052079

افتخاراتی از شهر مشهد

نوشته شده توسط:امید وثوقی
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392-08:33 ق.ظ

بیشترین مدال طلای جشنواره جهانی عکس آساهی شیمبون
عکاسان مشهدی با کسب چهار مدال طلا، بیشترین تعداد مدال طلای هفتاد و سومین جشنواره جهانی عکس آساهی شیمبون ژاپن را در بین شرکت کنندگان ایرانی بدست آوردند. این جشنواره توسط انجمن عکاسی ژاپن، موسسه انتشاراتی و روزنامه آساهی شیمبون (پر تیراژترین روزنامه کشور ژاپن) و شرکت کانن برگزار می شود. مسابقات عکس آساهی شیمبون ژاپن از حیث تعداد شرکت کنندگان و حضور عکاسان حرفه ای از سراسر جهان از اعتبار ویژه ای برخوردار است. در این دوره از مسابقات عکس آساهی، پنج هزار و 972 اثر از 40 کشور جهان ارسال شده بود که پس از چهار مرحله داوری، 50 قطعه عکس به مرحله نهایی جشنواره، نمایشگاه و چاپ در کتاب جشنواره راه یافت و در این بین 11 عکاس از ایران موفق به کسب مدال طلا شدند و پس از ویتنام در رتبه دوم جشنواره جای گرفتند. اسامی پذیرفته شدگان عبارت است از: محمد گلچین از رشت، آوا نصیری از اصفهان، سید صادق حسینی از شهر قیروکارزین فارس، مهران همراهی از خوزستان، ابراهیم کوچکی از آستانه اشرفیه، قدیر وقاری، کاظم حسینی، مسعود احمدزاده مطلق و حامد کلاهچیان از مشهد، جاوید تفضلی از بجنورد و مهدی قنواتی از تهران.

متنوع ترین مجموعه معماری ایران به لحاظ عناصر معماری و تزئینی

مجموعه عظیم آستان قدس رضوی شامل روضه منوره، مساجد، مدارس، رواقها، صحنها، کتابخانه ها، موزه ها و ... متنوعترین مجموعه معماری ایرانی هم بلحاظ عناصر و آرایه های معماری و تزئینی و هم بلحاظ دوره های تاریخی و سبک های معماری بکار گرفته شده در ساختمان بخش های مختلف این مجموعه است. در این پست، این تنوع معماری را از دو منظر فوق و بصورت جداگانه بررسی میكنیم:

عناصر معماری و تزئینی: مجموعه آستان قدس رضوی بلحاظ كاربری های مختلف، تنوع گسترده ای داشته و شامل فضای زیارتی و آرامگاهی، مسجد، مدرسه، رواق، صحن، سقاخانه، كتابخانه، فضای موزه ای و نمایشگاهی، زائرسرا و مهمانسرا است. همچنین از منظر عناصر سازه ای معماری ایرانی نیز تنوع چشمگیری دارد كه شامل استفاده از ایوان، گنبد، مناره، كاسه، صفه، شاه نشین، سرداب، صحن و حوض، شیوه های چهار ایوانی و دو ایوانی، شبستان ستوندار، غلام گردش، كاربندی و ... می گردد. عناصر تزئینی بكار گرفته شده در این مجموعه نیز بیشترین تنوع را در زیباترین صورت خود دارند و شامل هنرهایی مانند كاشی معرق، كاشی هفت رنگ، كاشی سنجری، كاشی نگین، كاشی مشبك، كاشی مینایی، كاشی معقلی، گچبری، نقاشی، مقرنس كاری، رسمی بندی، طلاكاری، منبت كاری، معرق چوبی، مشبك چوبی، سنگ تراشی، مشبک سنگی، آینه كاری، آجركاری، كتیبه نویسی، میناكاری، قلم زنی، خوشنویسی، خاتم كاری، فرش ایرانی، مینیاتور، تذهیب، شیشه رنگی و ... است.

سبک های معماری و دوره های تاریخی: حرم مطهر امام رضا (ع) از زمان شهادت ایشان تا امروز مورد توجه شیعیان آن حضرت و حتی حکومتهای وقت بوده است. طبق روایات تاریخی، مدفن آن حضرت در کنار مقبره هارون الرشید و درون یکی از تالارهای کاخ حمید بن قحطبه طایی (والی خراسان) در توس بوده است. بنا به قول بسیاری از مورخین، بنای این کاخ قبل از اسلام آتشکده ای بوده که پس از فتح توس توسط مسلمانان به مقر فرماندهی منطقه تبدیل شده است. بر این اساس، نخستین بنا و قبه ساخته شده بر مدفن حضرت رضا (ع)، توسط مامون عباسی و بصورت چهاردیواری ساده و نسبتا کم ارتفاع با گنبد کم خیزی بوده است. از آن پس، مردمان دوره های مختلف تاریخی، از سامانیان تا به امروز، نسبت به عمران این بارگاه توجه و اهتمام ویژه ای داشته و یادگاران متعددی در کلیه سبکهای مختلف معماری ایران پس از اسلام از خود به جای گذاشته اند. این سبک ها از قرون اولیه اسلامی و بصورت سبک خراسانی آغاز و پس از آن با شیوه های رازی، آذری و اصفهانی ادامه یافت. سیر تاریخی معماری حرم مطهر رضوی را می توان بصورت زیر تقسیم یندی و بررسی کرد:

الف- دوره سامانی: به روایت تاریخ، بوبکر شهمرد، از پیشکاران نوح بن منصور سامانی، و نیز محمد بن عبد الرزاق طوسی و امیر محمدیه، از امرای عهد سامانی، در دوران امارتشان نسبت به مرقد مطهر حضرت کمال ارادت و توجه را داشتند و تزییناتی در حرم به وجود آوردند.

ب- دوره دیلمیان: در اوایل قرن چهارم هـ.ق به دستور عضد الدوله دیلمی، مرقد منور حضرت به سبک آن زمان تعمیر و تزیین شد.

ج- دوره غزنویان: سلطان محمود غزنوی از نو بنایی زیبا بر مزار آن حضرت بنا کرد و مسجد بالاسر نیز یادگار همین دوران است. بنا به قولی مناره کنار گنبد نیز در همین دوران بنا گردید.

د- دوره سلجوقی: گنبد اصلی بر فراز مدفن حضرت که تا به امروز نیز باقی است، در این دوره ساخته شد. امیر عماد الدوله در دوره سلجوقی و در اوایل قرن ششم هـ.ق حرم را مرمت کرد. شرف الدین ابو طاهر قمی، وزیر سلطان سنجر، گنبد را بر فراز بقعه بنا نهاد و ترکان زمرد سلجوقی هم ازاره حرم مطهر را با کاشی‌‌های نفیس سنجری به تاریخ اثنی عشر و خمس مائه (512) آراستند.

ه- دوره خوارزمشاهیان: در دوره خوارزمشاهیان، کاشی‌کاری در حرم رنگ و بوی بیشتری یافت. در اوایل قرن هفتم هـ.ق بار دیگر ازاره حرم مطهر با کاشی‌‌های ممتاز معروف به کاشی سنجری تزیین شد. اکنون این کاشی‌‌ها با تاریخ اثنی عشر و ست مائه (612) در حرم موجود است. به علاوه در این دوره، اطراف در پیش روی مبارک، در ضلع شمالی رواق دار الحفاظ، با کتیبه‌ای از کاشی چینی مانند ممتاز تزیین شد. در این کتیبه به خط ثلث برجسته، نام و نسب حضرت امام رضا (علیه السلام) تا حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) مکتوب شده ‌است.

و- دوره ایلخانان مغول: در این دوران و پس از خرابیهایی که پس از حمله مغول بر این مجموعه وارد آمد، بارگاه حضرت رضا (ع) توسط الجایتو (ایلخان شیعه مغول) بازسازی گردید. درب چوبی دارالسیاده، شاهکار هنری دوره ایلخانان مغول به عنوان قدیمی‌ترین درب چوبی حرم مطهر با هفت قرن قدمت که در گنجینه تاریخ مشهد موزه آستان قدس موجود است، یکی از یادگاران باقی مانده از این دوره است.

ز- دوره تیموری: عهد تیموری، دوران پربار و با شکوهی از نظر معماری حرم به شمار می‌رود. گوهرشاد خاتون، همسر شاهرخ بن امیر تیمور گورکانی، بانی معروف مسجد گوهرشاد، در این دوره زندگی می‌کرد. از آثار مهم این دوره، بنای باشکوه مسجد گوهرشاد در جنوب حرم مطهر و دو رواق تاریخی دار الحفاظ و دار السیاده است. مدرسه پریزاد، مدرسه دو در و مدرسه سابق بالاسر که متصل به ضلع غربی دار السیاده بود و اکنون جزء رواق دار الولایه است هم به این دوره مربوط می‌شود. همه این بناها مربوط به دوران حکومت همسر گوهرشاد خاتون یعنی شاهرخ تیموری است. از آثار دیگر عهد تیموری، ضلع جنوبی صحن انقلاب (صحن عتیق یا صحن تیموری) است که به همت امیر علیشیر نوایی، وزیر سلطان حسین بایقرا (آخرین امیر تیموری) بین سال‌‌های 8۷5 تا 8۸5 هـ.ق ساخته شد. ایوان جنوبی صحن که به ایوان طلا معروف است، توسط وی ساخته شد که در دوره های بعد طلاکاری گردید.

ح- دوره صفوی: دوران صفویه نیز دوران مهمی در تاریخ معماری حرم به شمار می‌رود. طلاکاری گنبد و گلدسته، ساخت اولین ضریح مرقد منور، رواق‌‌های توحیدخانه، گنبد الله وردی‌خان و گنبد حاتم خانی، همه مربوط به این دوره است. شاه طهماسب، شاه عباس و شاه سلیمان صفوی، از جمله شاهانی بودند که در این دوره با اقدامات اساسی خود، نامشان را در تاریخ معماری حرم ثبت کردند. شاه طهماسب صفوی در سال 932 هـ.ق برای اولین بار گنبد را به طلا آراسته کرد و اقدام به تهیه اولین ضریح مرقد منور به سال 957 هـ.ق کرد. علاوه بر این، ایوان امیر علیشیر و گلدسته کنار گنبد را هم طلاکاری کرد. در زمان شاه عباس، صحن انقلاب وسعت یافت و اضلاع شرقی و شمالی و غربی آن با ایوان‌‌ها و حجره‌‌ها ساخته شد و شاه عباس دوم اقدام به تعمیر و کاشی‌کاری آن کرد. در سال 997 هـ.ق که عبد المؤمن خان ازبک اقدام به غارت اموال آستان قدس رضوی و طلاهای گنبد کرد، شاه عباس اول در سفری که به مشهد آمد، مجدداً گنبد را طلاکاری کرد. این کار در سال 1016 هـ.ق پایان یافت. علیرضا عباسی این جریان، یعنی آمدن شاه عباس و طلاکاری گنبد را با خط ثلث در کتیبه کمربندی گنبد خطاطی کرده است. شاه سلیمان صفوی هم به تعمیر رواق دار السیاده و طلاکاری مجدد گنبد که در اثر زلزله سال 1084 هـ.ق آسیب دیده و فرو ریخته بود، اقدام کرد. طلاکاری مجدد گنبد در عهد شاه سلیمان، بر چهار ترنج ساقه گنبد به خط محمدرضا امامی کتیبه شده است. مدرسه میرزا جعفر و بنای آرامگاه پیرپالان دوز نیز از دیگر آثار دوره صفوی است.

تصویر بالا: گنبد الله وردیخان یادگار دوره صفوی

ط- دوره افشاریه: بنای گلدسته ضلع شمالی صحن عتیق (صحن انقلاب)، طلاکاری مجدد ایوان امیر علیشیر و گلدسته بالای آن و سنگاب سقاخانه اسماعیل طلایی، همه مربوط به این دوره هستند.

ی- دوره قاجار: دوره قاجاریه هم از نظر معماری، دوران مهمی در تاریخ حرم به شمار می‌رود. بنای صحن آزادی مربوط به این دوره است. در این عهد، ایوان غربی صحن آزادی به طلا آراسته و به ایوان ناصری معروف شد. در همین دوران، کاشی‌کاری و تزیینات صحن آزادی انجام شد. علاوه بر این، در سال 1275 هـ.ق قائم مقام نوری اقدام به آینه‌کاری روضه منوره کرد و در همین دوره بود که رواق‌‌های توحید خانه، دار الحفاظ و دار السیاده آینه‌کاری شد. نصب نخستین کارخانه برق و سیستم روشنایی حرم مطهر نیز در این دوران و توسط مظفرالدین شاه در سال ۱۲۷۹ شمسی صورت گرفت. همچنین ناصرالدین شاه قاجار ساعتی را از منچستر انگلستان خریداری و بالای ایوان غربی صحن عتیق نصب نمود که بعدها به بالای ایوان جنوبی صحن آزادی منتقل گردید. ساعت کنونی صحن انقلاب سالها بعد و در دوره پهلوی از هامبورگ آلمان خریداری و نصب گردید.

ک- دوره پهلوی: نخستین طرح توسعه حرم رضوی مربوط به این دوره است. همچنین صحن پهلوی (صحن موزه) که پس از انقلاب به امام خمینی تغییر نام یافت در این دوره بنا گردید.

ل- دوره جمهوری اسلامی: بیشترین اقدامات عمرانی در تاریخ مجموعه آستان قدس رضوی در این دوره صورت گرفته است. در این دوره زیربنای کل مجموعه تا یک میلیون متر مربع افزایش یافته و بخش هایی مانند صحن جامع رضوی، صحن جمهوری اسلامی، صحن قدس، صحن های کوثر و هدایت و غدیر و نیز رواق هایی مانند امام خمینی و دارالحجه و ... در این دوران ساخته شده اند.

برترین های سینمای کشور

مشهد سینماگران زیادی اعم از کارگردان و بازیگر و فیلمبردار و نویسنده و ... را در خود پرورانده و از زمان ورود صنعت سینما به ایران، یکی از کانونهای مهم پرورش هنرمندان عرصه تئاتر و سینما بوده و هست. در زیر تعدادی از این کارگردان ها و بازیگران مشهدی که در طی سالهای متمادی موفق به کسب جوایز مختلف و معتبر داخلی و خارجی برای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول و دوم مرد و زن شده اند، مختصرا و با ذکر نام و جوایز دریافتی معرفی می گردند:

محمد بزرگ نیا: سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی برای فیلم "جنگ نفتکش ها" (جشنواره فجر ۱۳۷۲)

رضا کیانیان: برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم مرد در شانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم "آژانس شیشه‌ای" - برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در بیستمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم "خانه‌ای روی آب" - برنده تندیس جشن خانه سینما برای بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم "خانه‌ای روی آب" - برنده تندیس جشن خانه سینما برای بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم "یه بوس کوچولو" - منتخب نویسندگان و منتقدین ماهنامه سینمایی فیلم به عنوان یکی از پنج بازیگر برتر تاریخ سینمای ایران, ۱۳۸۲ - برنده تندیس حافظ برای بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم "یه بوس کوچولو" - برنده تندیس حافظ برای یک عمر بازی

داریوش ارجمند (البته ایشان متولد شهر بیرجند ولی بزرگ شده و رشد یافته در جامعه سینما و تئاتر مشهد هستند): برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد سال ۱۳۶۵ برای فیلم "ناخدا خورشید" - برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سال ۱۳۷۹ برای فیلم "سگ کشی"

حامد بهداد: سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از بیست نهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم "جرم" (۱۳۸۹) - برنده تندیس بهترین بازیگر مرد جشنواره حافظ برای بازی در فیلم "روز سوم" ( ۱۳۸۸) - بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشنواره فیلم ابوظبی برای فیلم "کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره" (۱۳۸۸) - دیپلم افتخار و جایزه نقدی بخش ویدئو سینما و نگاه نو برای بازی در "دلخون" از بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (۱۳۸۷)

هنگامه قاضیانی: سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم "به همین سادگی" (۱۳۸۶) - سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم "روزهای زندگی" (۱۳۹۰)

میترا حجار: سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای "متولد ماه مهر" از هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر

رضا عطاران: سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی بخش نگاه نو در سی‌امین جشنواره فیلم فجر برای "خوابم میاد" - تندیس نقش اول مرد در پانزدهمین دوره جشن خانه سینما برای "اسب حیوان نجیبی است"

نورالدین زرین کلک (پدر انیمیشن ایران و رئیس سابق آسیفا): (۱۹۷۱) جایزه برای مدارس انیمیشن فستیوال بین‌المللی فیلم آنسی فرانسه برای فیلم "وظیفه اول" - (۱۹۷۱) جایزه کلوتید کوپی فستیوال ملی فیلم بلژیک برای فیلم "وظیفه اول" - (۱۹۷۵) دیپلم افتخار فستیوال بین‌المللی فیلم سان فرانسیسکو آمریکا برای فیلم "تداعی" - (۱۹۷۶) جایزه بهترین سناریو فستیوال بین‌المللی فیلم سالونیکی یونان برای فیلم "دنیای دیوانه دیوانه دیوانه" - (۱۹۷۶) لوح افتخار فستیوال بین‌المللی فیلم شیکاگو آمریکا برای فیلم "دنیای دیوانه دیوانه دیوانه" - (۱۹۷۶) جایزه نقره فستیوال بین‌المللی فیلم انیمیشن پرتقال برای فیلم "دنیای دیوانه دیوانه دیوانه" - (۱۹۷۶) لوح سپاس فستیوال بین‌المللی فیلم قاهره مصر برای فیلم "دنیای دیوانه دیوانه دیوانه" - (۱۹۷۶) جایزه بهترین سناریو فستیوال بین‌المللی اوبرهاوزن آلمان برای فیلم "دنیای دیوانه دیوانه دیوانه" - (۱۹۷۶) دیپلم افتخار فستیوال بین‌المللی فیلم پاریس فرانسه برای فیلم "دنیای دیوانه دیوانه دیوانه" - (۱۹۷۸) دیپلم افتخار فستیوال بین‌المللی فیلم جیفونی ایتالیا برای فیلم "امیر حمزه دلدار و گور دلگیر" - (۱۳۶۸) جایزه ویژه هیات داوران جشنواره تهران برای فیلم "ابر قدرت‌ها" - (۲۰۰۰) عنوان جواهر قرن بیستم از فستیوال بین‌المللی فیلم آنسی فرانسه برای فیلم "دنیای دیوانه دیوانه دیوانه"

ابوالفضل عطار: جایزه بهترین فیلم فستیوال بین‌المللی اسکوپیه یوگسلاوی ۱۹۹۰ برای "دوباره بر خاک" - جایزه بهترین فیلم فستیوال بین‌المللی دانوبیاله اتریش ۱۹۹۰ برای "دوباره بر خاک" - جایزه بهترین فیلم فستیوال بین‌المللی ایگوالادا اسپانیا ۱۹۹۱ برای "دوباره بر خاک"

ساره بیات: خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن بطور مشترک با لیلا حاتمی و سارینا فرهادی از جشنواره فیلم برلین (۲۰۱۰) برای "جدایی نادر از سیمین" - دیپلم افتخار بهترین بازیگر مکمل زن از بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برای "جدایی نادر از سیمین" - جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل از حلقه منتقدان فیلم لندن ۲۰۱۲ برای "جدایی نادر از سیمین"

جواد اردکانی: سیمرغ بلورین بخش نگاه ملی در سی امین جشنواره فیلم فجر برای "شور شیرین" - سیمرغ بلورین بخش نگاه ملی در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای "به کبودی یاس"

رفیع پیتز: برنده جایزه گران پری در جشنواره فیلم پاریس برای فیلم صنم (۲۰۰۰)

البته اسامی فوق صرفا کسانی هستند که موفق به دریافت جوایز مختلف در جشنواره های مهم داخلی و خارجی شده اند. بسیاری از بازیگران و کارگردانان بزرگ سینمای ایران نیز هستند که هر چند در این لیست قرار نگرفتند، ولی بارها کاندید دریافت جایزه در جشنواره هایی همچون جشنواره فیلم فجر شده اند و به عنوان بزرگان مشهدی سینمای ایران باید از آنها یاد کرد که از آن جمله میتوان افراد زیر را نام برد:

محمد مطیع - مهدی صباغ زاده - محمد الهی - محمد صادقی - انوشیروان ارجمند (متولد زاهدان رشد یافته در جامعه سینما و تئاتر مشهد) - مرحوم امیر قویدل - بهروز شعیبی - فریدون جیرانی (متولد بردسکن و بزرگ شده مشهد) - جواد شمقدری - محمد شیری - ساعد سهیلی - علی خزاعی فر - مهدی صباغی - رضا توکلی - سعید سهیلی (متولد تربت حیدریه و بزرگ شده مشهد) - برزو ارجمند - فلامک جنیدی - شراره دولت آبادی - ماشا الله شاهمرادی زاده - مرحوم رضا سعیدی - محبوبه بیات - دانیال عبادی - علی بکائیان - حسن رضیانی - ابراهیم وحیدزاده - آوانس اوگانیانس (در مورد ایشان به عنوان نخستین کارگردان ایرانی پست جداگانه ای در وبلاگ مندرج است)

و ...
منبع: http://mashhadtarin.blogfa.com/category/14مینا
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 12:04 ب.ظ
سلام
نوشته ها تون رو واقعا دوست داشتم ،خوشحال میشم سری به سایت من بزنین و با هم تبادل لینک داشته باشیم.
ممنون.
admin
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 09:50 ق.ظ
خودتان ارسال ایمیل انبوه کنید برای سایتتان http://e-saman.ir/product/1.html
مینو
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 09:49 ق.ظ
سلام خوبی؟
امتیازی که به وبلاگت میدم بیسته
خیلی عالی بود
خوشحالم که وبلاگت رو پیدا کردم ! اگه موافقی به عنوان یه نویسنده توی وبلاگت فعالیت داشته باشم. راستی افتخار بده و باهام تبادل لینک کن.

موفق باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

:درباره وبلاگ


:آرشیو


:پیوندها


:پیوندهای روزانه


:نویسندگان


:ابر برچسبها


The theme being used is MihanBlog created by ThemeBox